W tegorocznym procesie decyzyjnym dotyczącym Budżetu Obywatelskiego na rok 2024 w Chełmie, aż 2,5 tysiąca obywateli zdecydowało o losach przedstawionych projektów. Spośród 41 koncepcji, które poddano pod publiczne referendum, aż 23 zostały uznane za wartościowe do realizacji.

Wszystko rozpoczęło się od zgłoszenia 55 inicjatyw do Budżetu Obywatelskiego na nadchodzący rok. Niestety, nie wszystkie spełniały odpowiednie kryteria – 14 propozycji nie przeszło poprawnie przez etap formalnej oraz merytorycznej oceny. Pozostałe 41 pomysłów wystawiono do powszechnej oceny w głosowaniu, które miało miejsce między 4 a 11 września.

Pierwszy głos na wybrany projekt zapadł już kilka minut po północy, zaraz po oficjalnym rozpoczęciu głosowania. Z kolei ostatnią opinię wyrażono o godzinie 23:47 dnia 11 września, zaledwie kwadrans przed końcem całego procesu. W sumie, swoje preferencje wyraziło 2425 osób, które to oddały prawie 9 tysięcy głosów. Co ciekawe, aż 1582 głosujących to kobiety (65% wszystkich uczestników), natomiast mężczyzn było zaledwie 843.

Wśród wszystkich projektów, do realizacji zakwalifikuje się pięć z 12 ogólnomiejskich, dwa z trzech wpisanych do zielonego budżetu oraz 16 z 26 na poziomie dzielnicowym. Szczególnym uznaniem cieszą się propozycje zgłoszone dla Osiedli Dyrekcja Górna oraz Cementownia – wszystkie cztery przedstawione tam projekty uzyskały akceptację. Dodatkowo, te dzielnice otrzymały wyróżnienie za najwyższą frekwencję w głosowaniu. Całkowita kwota przeznaczona przez miasto Chełm na realizację wybranych projektów wynosi 2,5 miliona złotych.