Jakub Banaszek, urzędujący prezydent Chełma, wyraził swoją decyzję o ponownym ubieganiu się o ten sam urząd w zbliżających się wyborach samorządowych. Startować będzie pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Jakuba Banaszka Chełmianie, a jego kandydaturę popiera partia Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent Banaszek na swoim profilu na Facebooku zapowiedział start w nadchodzących wyborach samorządowych, prosił o zaufanie mieszkańców i oficjalnie ogłosił utworzenie Komitetu Wyborczego Wyborców Jakuba Banaszka Chełmianie. Ten komitet zgłosił swoje kandydatury do PKW i wystawi swoich kandydatów do Rady Miasta Chełm.

Prezydent Banaszek dziękował mieszkańcom za ich zaufanie oraz za powierzenie mu roli prezydenta miasta w 2018 roku. Stwierdził, że wsparcie mieszkańców pozwoliło na rozpoczęcie historycznej zmiany miasta poprzez realizację licznych inwestycji, utrzymanie stabilności budżetowej i dotrzymanie przedwyborczych obietnic.

Banaszek przypomniał, że w wieku 27 lat stał się najmłodszym prezydentem miasta w Polsce. Nie tylko zdementował obawy o bycie sterowanym przez bardziej doświadczonych polityków, ale również zaskoczył tych, którzy tak podejrzewali. Przez ostatnie 5 lat, codziennie dokładał wszelkich starań, aby Chełm stał się lepszym miejscem do życia i aby lokalne intrygi nie wpływały na jego rozwój.

Prezydent Banaszek podkreślił, że mimo trudności jakie napotkał w minionym okresie kadencji – historyczne problemy finansowe miasta, pandemia COVID-19 czy nawet wojna na Ukrainie – udało mu się utrzymać stabilność finansową. Mimo tych wyzwań, nie doszło do podwyżek podatków miejskich, zostały ograniczone podatki od środków transportu i rolnictwa, wprowadzono darmowy transport publiczny i zainicjowano program inwestycyjny o wartości 1,5 mld złotych z perspektywą rozszerzenia do 2 mld złotych.