Mówiąc o Kopalni najczęściej mamy w głowie te z węglem. Czasem ktoś pomyśli o Kopalni Soli w Wieliczce (więcej informacji o niej tutaj). Czy wiedzieliście jednak, że w podziemiach znajduje się również kreda? Mało kto orientuje się w tym temacie i dlatego jeszcze bardziej zachęcamy do odwiedzenia Chełma. To właśnie w nim znajduje się zabytkowa kopalnia kredy, w której do zwiedzania udostępniono aż 2 km podziemnych tras!

Trasa turystyczna

Zwiedzanie Podziemi Kredowych dostępne jest tylko z przewodnikiem. Labirynty ciągną się pod centrum Chełma i posiadają 4 komory oraz kilka wystaw geologicznych, archeologicznych i historycznych. Zwiedzenie całej trasy trwa około godzinę i możliwe jest o określonych godzinach. Poza sezonem letnim wejścia możliwe są o 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. W lipcu i sierpniu udostępnione są także dodatkowe godziny o 11:00, 13:00 i 15:00. Wszyscy zwiedzający powinni przygotować się na to, że w podziemiach jest +9 stopni, bez względu na panującą porę roku. Może być to więc idealne miejsce na ochłodzenie się w upalnym lecie, albo wręcz odwrotnie – ocieplenie podczas mroźnej zimy. Nie musicie się martwić o swoje bezpieczeństwo, kopalnia jest bezpieczna dla zwiedzających. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby z klaustrofobią mogą nie czuć się w niej komfortowo. Dodatkowo podziemna trasa nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Przechodząc podziemiami musimy być przygotowani na pojawiające się co chwilę schody.

Duch Bieluch

Według legend, które krążą po Chełmie, to właśnie on opiekował się Podziemiami Kredowymi. Jego imieniem nazwano nawet jedną z komór na trasie i to właśnie tam możemy go spotkać podczas zwiedzania. Podobno pomaga on w spełnieniu najskrytszych marzeń, ale tylko dobrym ludziom. 

Nie wszyscy wiedzą o istnieniu kredowych podziemi w Chełmie a są one naprawdę wyjątkowym miejscem na mapie nie tylko Polski, ale również Europy. Trasa turystyczna była niejednokrotnie nagradzana za swój unikalny charakter. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy turystów. Was też serdecznie zapraszamy do zwiedzania!