Wyjść na spacer w letni wieczór? Bardzo przyjemna perspektywa, szczególnie w Chełmie, gdzie można odwiedzić cudowne miejsce. Zabytki, pomniki natury, odpocznijmy i odetchnijmy w Chełmie.

Szlakiem chełmskich zabytków architektury

Trasa liczy sobie około dwóch kilometrów i obejmuje jedenaście obiektów zabytkowych Chełma. Spacerując tą trasą, natkniemy się na magistrat, który jest siedzibą władz miasta oraz Informacji Turystycznej, klasztor Reformantów i Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, zabytkową kopalnię kredy, Kościół parafialny pw. Rozesłania Świętych Apostołów, Rynek staromiejski, na który mieści się dawny Ratusz, synagoga, cerkiew prawosławną, seminarium duchowe, Pałac Kretzschmarów, Chełmską Szkołę Techniczną oraz Dawny Zespół Katedralny.

Szlakiem chełmskich pomników przyrody

Ta ścieżka ma około sześciu kilometrów i jest oznaczona kolorem zielonym, a na niej znajduje się aż 13 pomników przyrody. Idąc tą trasą, zobaczymy takie cuda natury jak Miłorząb dwuklapowy, dwa wiązy szypułkowe, Ajlant gruczołowaty, trzy jesiony wyniosłe, Iglicznia trójcieniowa, siedem modrzewi europejskich oraz rezerwat przyrody „Wolwinów”.

Podziemia kredowe

Podziemia kredowe to zabytkowa kopalnia kredy, w której w wyniku długoletniej eksploatacji powstało wiele korytarzy i komór. Wydobywanie kredy zaczęło się tutaj w XIII i jest to unikatowa pozostałość górnictwa kredowego w Europie. W kopalni utrzymuje się stała temperatura, która wynosi 9 °C. Trasa turystyczna ma około dwóch kilometrów i można na niej zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy i historii miasta oraz spotkać władcę podziemi, Bielucha.