W zeszłym tygodniu odbyła się prezentacja nowego autobusu. Jest to autobus wodorowy. Miasto Chełm bierze udział w programie „Zielony Transport Publiczny” i otrzymało ponad sto milionów na zakup nowych, ekologicznych autobusów.

Autobus wodorowy

W czwartek była prezentacja pojazdu Arthur Bus H2 Zero, a w wydarzeniu wzięli udział między innymi wiceprezydent Dorota Cieślik, dyrektor departamentu architektury, geodezji i inwestycji Radosław Wnuk oraz prezes spółki Chełmskich Linii Autobusowych.

Autobusy wodorowe to pojazdy elektryczne, które wytwarzają prąd z wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Ze względu na takie napędzanie nie wytwarzają żadnych spalin, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Seryjna produkcja autobusów ruszy w przyszłym roku, w latach 2024-2025 Chełm otrzyma 26 tego typu pojazdów. Do tego przedsięwzięcia będzie potrzebna odpowiednia infrastruktura, którą również dostarczy producent autobusów. W tej chwili prowadzone są testy drogowe, na których robione są pomiary i próby, ale Chełm będzie jedynym miastem w Polsce z całkowicie wodorowym taborem.