W sobotę odbędzie się Noc Świętojańska nad zalewem Maczuły. Temu wydarzeniu będą towarzyszyć liczne atrakcje, będzie to również inauguracja sezonu kąpieliskowego na zalewie. Jest to pierwsze wydarzenie z serii „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich”, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury.

Scena rozbrzmi ludową muzyką

Impreza rozpocznie się od warsztatów wicia wianków o godzinie 18:00. Każdy uczestnik będzie mógł nauczyć się wyplatać tradycyjne wianki od pań z koła gospodyń wiejskich. Chwilę później na scenie rozpocznie się koncertowanie. Jako pierwszy wystąpi zespół Rakołupianki, później wystąpią: Patrycja Wielgos, Leśniczanki, Janek, Na Dolince, Remedium oraz Lokalsi/seniorzy.

Po występach nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek. Dla uczestników imprezy przewidziany jest pokaz ognia oraz recital Mariusza Matery. Całość zakończy z DJ-em Whitem.

Współczesna Noc Świętojańska

Noc Świętojańska to współczesna Noc Kupały, czy słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca, co oznacza tyle, że jest to najkrótsza noc w roku. Noc Świętojańska stara się kultywować tradycje Nocy Kupały. Różnice są jednak w dniu obchodzenia święta. Noc Świętojańską obchodzi się zwykle w nocy z 23 na 24 czerwca, a Kupały nieco wcześniej, bo w nocy z 21 na 22 czerwca.