Mimo, że atak Rosji na Ukrainę trwa już ponad 2 tygodnie, Polacy nie zwalniają z pomocą uciekającym przed wojną sąsiadom. W niemal każdym mieście w Polsce można znaleźć punkty zbierające żywność i przydatne produkty dla Ukraińców. Im bliżej wschodniej granicy, tym większa mobilizacja. Nie inaczej jest oczywiście w Chełmie, w którym pojawiło się Centrum Pomocy Humanitarnej. Można także wspierać uchodźców finansowo i poprzez robienie dla nich zakupów i zanoszenie do specjalnego punktu.

Zbiórka darów

To chyba najpopularniejszy sposób pomocy obywatelom Ukrainy. W Chełmie możecie przynosić zakupy do punktu, który znajduje się przy ul. Piotra Skargi 11. Co ciekawe i mało spotykane, sztab jest czynny całodobowo. Nie musicie więc martwić się godzinami, w których macie chwilę, żeby podjechać i dostarczyć niezbędne produkty. Przede wszystkim są to śpiwory, bielizna termiczna – przede wszystkim w dużych rozmiarach i ciepła odzież zimowa. Bardzo potrzebne są też materiały medyczne i opatrunki. Aktualną listę z produktami, które będą na wagę złota, znajdziecie na stronie miasta.

Pomoc pieniężna

Chełm posiada dwa miasta partnerskie, które znajdują się w Ukrainie. Jest to Kowel i Łuck. To właśnie dla mieszkańców tych miast zbierane są pieniądze. Więcej informacji na temat zbiórki możecie znaleźć na specjalnie utworzonej skarbonce na stronie pomagam. Za zebrane środki zakupione będą najpotrzebniejsze rzeczy i oczywiście materiały medyczne.

Wolontariat

Jeśli tylko macie chociaż trochę wolnego czasu i bardzo chcecie pomóc to wolontariat będzie idealnym rozwiązaniem. Rąk do pracy nigdy za wiele, w szczególności kiedy tak wiele ludzi przyjeżdża do Chełma. Przy ul. Lwowskiej zostało uruchomione Centrum Pomocy Humanitarnej, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć jadalnię, punkt pomocy medycznej i przede wszystkim miejsce do spania. To właśnie wolontariusze w głównej mierze opiekują się ludźmi, którzy tam przybywają. Aby dołączyć do tej cudownej ekipy, wystarczy wypełnić specjalny formularz, który znajdziecie na stronie miasta i na mediach społecznościowych Chełma.