Jednym ze zgłoszonych projektów, na który mieszkańcy Chełma głosowali w Budżecie Obywatelskim do realizacji w tym roku, była bezpłatna kastracja kotów wolno bytujących oraz kastracja i sterylizacja psów i kotów właścicielskich.

Realizacja projektu mieszkańców Chełma

Miasto Chełm wciąż realizuje ten projekt i potrwa to do 30 listopada tego roku. Liczna miejsc jest jednak ograniczona. Dla kotek wolno bytujących to 109 miejsc, dla kotów- 59. Dla suczek właścicielskich pozostało 139 miejsc, ale to jest zależne od wagi. 47 miejsc jest dla suczek do 20 kilogramów, w granicach 20-40 kilogramów to 73 miejsce, a powyżej 40 kilogramów- 19 miejsc. Dla psów łącznie jest 74 wolnych miejsc, które w zależności od wagi prezentują się następująco: dla psów do 20 kilogramów- 32 miejsca, w przedziale 20-40 kilogramów- 32 miejsca, a dla psów, które ważą więcej niż 40 kilogramów- 10 miejsc.

Ponadto pozostało 234 miejsca na zabiegi wszczepienia elektronicznego czipu wraz z rejestracją psa.

Zalety kastracji

Kastracja nie tylko zapobiega niepożądanym ciążom i rozmnażaniu się bezdomnych zwierząt ogranicza również ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Kastracja u kotek zmniejsza ryzyko chorób jajników i macicy w tym nowotworów czy zapalenia macicy. Takie kotki również rzadziej mają problemy wywołane hormonami płciowymi.
U samców po kastracji jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób jąder oraz chorób wywołanych testosteronem w tym nowotworów czy przepukliny kroczowej.