Samorząd miasta Chełm podjął decyzję o przystąpieniu do przetargu na zakup aż dwudziestu sześciu autobusów wodorowych. Proces przygotowań do tego znamienitego przedsięwzięcia zajmował wiele miesięcy. Teraz, realizacja tego projektu staje się realna, dzięki funduszom pochodzącym z pierwszej edycji programu dotowanego przez rząd pod nazwą Zielony Transport Publiczny.

Biorąc pod uwagę potrzeby komfortowego transportu wszystkich mieszkańców, planowane do zakupu autobusy muszą spełniać kilka specyficznych wymagań. Pojazdy powinny być fabrycznie nowe, wyposażone w niskopodłogowe kondygnacje oraz dostosowane do obsługi osób z ograniczeniami ruchowymi. Liczba miejsc dla pasażerów powinna wynosić co najmniej 60, z czego minimum 27 stanowić mają miejsca siedzące. Optymalny układ drzwi to 2-2-2, a długość autobusu nie powinna przekraczać przedziału od 11,5 do 12,5 metra.

Nowoczesne autobusy będą napędzane silnikami elektrycznymi o minimalnej mocy 150 kW, które będą zasilane za pomocą wodorowych ogniw paliwowych o mocy nie mniejszej niż 70 kW. Wymagane jest, aby zbiorniki na wodór mogły pomieścić przynajmniej 1500 litrów tego rodzaju paliwa. Będą wyposażone w oświetlenie LED, zarówno wewnątrz autobusu, jak i na jego zewnątrz.

Nowe pojazdy będą wyposażone w klimatyzację oraz ogrzewanie, a także system monitoringu. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów będą ładowarki USB do urządzeń mobilnych, które będą dostępne na pokładzie autobusów.