Podczas spotkania z wyborcami w Chełmie, Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wyraził swoje głębokie smutki i żałobę. W swoim przemówieniu wspomniał o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce kilka dni wcześniej – śmierci pierwszego żołnierza w obliczu hybrydowej wojny, która odeszła na wieczną wartę. Podkreślił, że choć taka sytuacja jest bardzo bolesna i trudna, możliwe że mogła być uniknięta.

Dodatkowo, Prezes PiS postawił poważne zarzuty pod adresem rządu. Jego zdaniem, po tak tragicznym incydencie jak ten, każdy rząd w demokratycznym kraju powinien podać się do dymisji.

Mimo ponad półgodzinnego opóźnienia ze strony Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, spotkanie z wyborcami w Chełmie na Lubelszczyźnie odbyło się zgodnie z planem. Podczas oczekiwania na przybycie Kaczyńskiego, uczestnicy mieli okazję obejrzeć najnowszy spot PiS dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Kaczyński rozpoczął swoje przemówienie od wspomnienia o zmarłym polskim żołnierzu, który został tragicznie pchnięty nożem przez nielegalnego imigranta na granicy polsko-białoruskiej. To wydarzenie stanowiło kluczowy punkt jego wystąpienia i było źródłem poruszonych zarzutów.