W świetle najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, Chełm niestety przoduje w rankingu najbardziej niebezpiecznych miast w województwie lubelskim.

Safety Index by Numbeo, organizacja badająca poziom bezpieczeństwa na całym świecie, umieściła Polskę na 30. miejscu w swoim zestawieniu. Jeśli jednak skupimy się na konkretnym regionie, jakim jest województwo lubelskie, sytuacja wygląda inaczej.

Dane statystyczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, który analizuje różnego rodzaju przypadki przestępcze – od wypadków drogowych, przez kradzieże do bójek i innych przestępstw kryminalnych, pokazują, że Chełm okazał się być najmniej bezpiecznym miastem w tym regionie Polski.

W rankingu prezentującym 10 najbardziej niebezpiecznych miejscowości w województwie lubelskim, Parczew zajmuje 10. miejsce, zaś Nałęczów 9. Kazimierz Dolny znajduje się na 8. pozycji, natomiast Puławy na 7. Piaski i Świdnik to odpowiednio 6. i 5. miejsce tego niechlubnego zestawienia. Zamość uplasował się na 4. miejscu.

Podium rankingu przypadło trzem miastom: Biała Podlaska (3. miejsce), Lublin (2. miejsce) i Chełm (1. miejsce). Chełm, według danych statystycznych, jest miejscem, gdzie dochodzi do największej liczby przestępstw w całym województwie lubelskim. W ogólnopolskim zestawieniu miasto to plasuje się na 172. miejscu, ze wskaźnikiem przestępczości wynoszącym 24,5 i wykrywalnością zdarzeń na poziomie 81 procent.

Ranking najbardziej niebezpiecznych miast opracowany został na podstawie liczby przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców.