Jesień jest piękną porą roku, szczególnie gdy temperatura nie jest jeszcze tak niska i ogrzewają nas jeszcze trochę promyki słońca. Uwielbiamy zbierać różnokolorowe liście, kasztany, żołędzie, by stworzyć z nich potem kreatywne rzeczy, np. ludziki, wieńce i inne jesienne ozdoby. Aby dłużej cieszyć się tymi pięknymi widokami natury, jakimi są drzewa kasztanowców, trzeba o nie zadbać.

W jaki sposób zadbać o kasztanowce? Jaka inicjatywa powstała w Chełmie ku ochronie kasztanowców? Przed czym chronione są te drzewa?

Szrotkówka kasztanowcowiaczka — tak zwie się szkodnik, który zaburza równowagę kasztanowców białych. Aby  zapobiegać obumarciu tych drzew i zmniejszyć ilość szkodników, miasto Chełm od kilku lat prowadzi akcję ochrony kasztanowców, właśnie przed tymi szkodnikami.

W tym roku taka akcja zostanie przeprowadzana od 18 października do 5 listopada. Polega ona na grabieniu liści kasztanowców, pakowaniu ich w papierowe torby i wywożeniu do utylizacji.

Worki te można bezpłatnie otrzymać w Departamencie Komunalnym w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm. Wywóz papierowych worków, wypełnionych liśćmi kasztanowców również jest darmowy.

Dbajmy o przyrodę i cieszmy się piękną jesienną aurą!