Na pewno wiele z Was słyszało o corocznym wydarzeniu, jakim jest Noc Muzeum. Jeśli nie, to już tłumaczymy na czym to polega. Tego dnia, jednocześnie w wielu miejscach w Europie, Muzea i Galerie otwierają się wieczorami, żeby udostępnić je dla zwiedzających za darmo. Oprócz faktu, że zwiedzanie jest darmowe, dosyć często tworzone są dodatkowe wystawy i organizowane warsztaty. Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana jest na 14 maja, jednak w Chełmie odbędzie się dopiero 21 maja. Dzięki temu będziecie mogli wybrać się na przykład do Skierniewic. Sprawdźmy jakie atrakcje szykują dla nas organizatorzy z Chełma.

Wystawy i ekspozycje

Muzeum w Chełmie udostępni do zwiedzania liczne wystawy i ekspozycje w godzinach 18:00-23:30. Będziemy mogli obejrzeć na przykład:

  • Pierwsi pasterze III tysiąclecia przed Chrystusem,
  • Kazimierz Paweł Janczykowski – regionalista i krajoznawca,
  • Marcin Berdyszak. Interwencje, relacje, dialogi,
  • Powrót do przeszłości – dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego,
  • skarby przyrody,
  • Bug, pejzaż nostalgiczny,
  • Chełm jest jego imię… – historia miasta od X do XX wieku.

Wszystkie wystawy będziecie mogli obejrzeć w poszczególnych wydziałach Muzeum w Chełmie na ul. Lubelskiej 55, 56a i 57.

Dodatkowo na ul. Reformackiej 27 od 20:00 do 21:00 udostępniona będzie ekspozycja pt. Chełmska Bezpieka i jej ofiary.

Wykłady i prelekcje

Oprócz możliwości oglądania ekspozycji muzealnych, Muzeum w Chełmie zdecydowało się na zorganizowanie wykładu, projekcji filmu i koncertu. Na ul. Lubelskiej 57 o 19:00 będziecie mogli posłuchać wykładu dr. hab. Ignacego Kitowskiego pt. Czapla biała Ardea alba – gatunek w ekspansji. Zaraz po nim, o 20:00 rozpocznie się projekcja filmu Artura Tabora – Podlaski Przełom Bugu. Na zakończenie o 21:00 będziemy mogli posłuchać koncertu zespołu Eclectic Music.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym kultowym już wydarzeniu. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.