Zabudowa miejska w Chełmie (województwo lubelskie) przyczyniła się do odsłonięcia 19 grobów, pochodzących głównie z okresu od XIII do XX wieku, na miejscu konstrukcji biurowca. Jedno z tych miejsc spoczynku, uważane za najbardziej fascynujące przez specjalistów, wydaje się być z czasów pradziejowych, a nawet może mieć powiązania ze starożytną kulturą scytyjską – datowaną na lata od VII do III wieku p.n.e.

Paweł Wira, dyrektor delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie z siedzibą w Chełmie, przekazał informacje na temat znalezisk. Odkrycie miało miejsce na terenie budowy nowego obiektu usługowo – biurowego, położonego przy ulicy Lwowskiej 20 w Chełmie. Wykonując prace budowlane, prowadzone były równocześnie badania archeologiczne, które pozwoliły na odkrycie wspomnianych wcześniej 19 grobów.

Jak podkreślił Wira, niektóre groby doznały uszkodzeń, przede wszystkim w obszarze stropu czy w okolicach głowy i nóg, w wyniku poprzednich prac budowlanych. Większość grobów wykazuje tradycyjny dla chrześcijaństwa układ wschód-zachód. Jednak jedno z nich posiada nietypowy układ północ-południe.