Władze miasta Chełm postanowiły przekazać fundusze na budowę dwóch znaczących obiektów, dedykowanych pamięci o historii Polski. Pierwszym z nich jest Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, a drugim – Centrum Prawdy i Pojednania imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Większość środków na ich realizację ma pochodzić z budżetu państwa – aż 90%. Planowane miejsce budowy to teren szkoły społecznej, która funkcjonuje tam od ostatnich 30 lat. Decyzja ta wywołała protesty rodziców uczniów.

Dzisiaj prezydent miasta planuje spotkanie z dyrektorem placówki edukacyjnej. Informacje o specjalnym spotkaniu z dyrektorką szkoły dotarły do nas dosłownie chwilę temu – powiedział w piątek, 24 listopada.

Za decyzją o dofinansowaniu przez miasto obu projektów stały decyzje radnych Chełma. W czwartek, podczas sesji rady miejskiej, poparli oni zmianę budżetową, dzięki której możliwe będzie przekazanie środków na budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W maju tego roku obie instytucje zostały formalnie utworzone jako samorządowe instytucje kultury. Planowano, że będą one współzarządzane przez ministerstwo kultury.