Tradycją jest, że co roku w Chełmie, a konkretnie 7 i 8 września odbywa się odpust parafialny na Górze Chełmskiej. Uroczystości odbywały się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Jak przebiegały uroczystości odpustowe?

Przed wejściem do kościoła a właściwie Chełmskiej bazyliki, został utworzony ołtarz polowy. Siódmego września późnym popołudniem odbyła się msza święta pod przewodnictwem księdza bp. Józefa Wróbla, następnie odbył się różaniec, apel, Droga Krzyżowa oraz modlitwa uwielbienia prowadzona przez wspólnotę Galilea. O północy odbyła się Pasterka Maryjna. O pierwszej w nocy, czyli już właściwie kolejnego dnia, miał miejsce Różaniec Fatimski, który był zakończony procesją z lampionami.

Kolejnego dnia – 8 września, odprawione zostały cztery msze święte, na jednej z nich, która odbyła się o godzinie 9:00, było błogosławieństwo małych dzieci. Na tej mszy przewodniczył ksiądz Adam Bab. Przed południem w cudowną atmosferę wprowadził mieszkańców koncert pod tytułem „Wszystko postawiłem na Maryję”. Tuż po koncercie ksiądz abp Adam Szal przewodniczył Sumie odpustowej. Zostały poświęcone róże i wieńce. Wówczas zostało również oficjalnie otwarte i pobłogosławione Chełmskie Centrum Nowej Ewangelizacji. Na końcu miała miejsce procesja Eucharystyczna. Końcową mszę świętą odprawił ksiądz Jerzy Krawczyk. Warto zaznaczyć, że z racji niedawno rozpoczętego roku szkolnego zostały poświęcone tornistry oraz szkolne przybory.

Czy braliście udział w tegorocznym odpuście?