Zbliża się ten moment, kiedy wszyscy powoli rozbierają choinki, chowają ozdoby do szafy i chcą pozbyć się świątecznego drzewka. Jeśli posiadacie choinkę w doniczce i nie zwiędła Wam przez święta to warto podarować jej drugie życie. O tym co można zrobić z żywą choinką pisał portal infoWieliczka. Co jednak jeśli Wasza choinka wyraźnie obumiera, albo kiedy kupiliście cięte drzewko?

Odbiór choinek z domków jednorodzinnych

Jeśli mieszkacie w zabudowie jednorodzinnej to nie musicie się martwić o wywiezienie świątecznego drzewka. Koniecznie sprawdźcie harmonogram i wystawcie choinkę przed dom. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaplanowało odbiór drzewek między 17 a 23 stycznia. Pamiętajcie jednak, że nie mogą to być choinki w doniczce oraz z ziemią. W takiej sytuacji nie zostaną one zabrane.

Wywóz choinek z zabudowy wielorodzinnej

Jeśli posiadacie choinkę i mieszkacie w bloku to jej wywóz nie jest oczywisty. Drzewka zostaną odebrane tylko pod warunkiem zgłoszenia takiej chęci telefonicznie. Konieczne jest też wtedy wyznaczenie i zorganizowanie miejsca, w którym należy zostawić choinki. Przeważnie wywóz organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, warto więc dowiedzieć się w swojej organizacji czy jest wyznaczony konkretny termin na to. Tak samo jak w przypadku choinek z domku jednorodzinnego, trzeba pozbawić ich ziemi i doniczki.

Co jeszcze można zrobić z choinką?

Jeśli przegapiliście termin, albo z jakiegoś powodu Wasza choinka nie została odebrana to macie jeszcze dwa sposoby na pozbycie się świątecznego drzewka. Pierwsza opcja to samodzielne odwiezienie choinki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się przy ul. Bieławin 5 w Chełmie. Druga opcja to wyrzucenie świątecznego drzewka do kosza na odpady BIO. Jeśli zdecydujecie się na drugi sposób to musicie choinkę odpowiednio rozdrobnić, tak żeby spokojnie zmieściła się do pojemnika.