Z cyklu czy wiesz, że…? Poznaj kilka ciekawych informacji związanych z naszym rodzimym miastem.

 

Historia naszego miasta sięga ponad 700 lat wstecz. Pierwsze historyczne zapisy odnośnie naszego miasta pochodzą już z 1253 roku. Z naszym miastem związana jest znana w całym kraju legenda o Królu Lechu. Legenda głosi, że Lech będący jedną z mistycznych postaci założył naszą miejscowość i ustanowił ją stolicą.

Nasze miasto wyróżnia się unikalnym układem urbanistycznym. Chełm jest wzniesiony na wzgórzach. Miejscowość uznawana jest za jedno z najlepiej zachowanych miast w Polsce z architekturą sięgającą średniowiecza. Centrum miasta tworzą zabytkowe kamienice oraz piękne uliczki. W okolicach Chełma znajduje się jedno z miejsc kultu prawosławnego w Polsce – Klasztor na Górze Chełmskiej.

Miasto jest również znane ze względu na swój klimat. Chełm leży na tzw. „Chełmskim Płaskowyżu”, który charakteryzuje się działaniem mikroklimatycznym. Dzięki temu w okolicy możliwa jest uprawa winorośli i wytwarzane są lokalne wina.

Miasto posiada wiele instytucji kulturalnych, takich jak np. teatr, muzea, bibliotekę i galerie sztuki. Corocznie przybywa tu wielu turystów na festiwale, koncerty i imprezy kulturalne.