„Inwestycja w drogę ekspresową S12 ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Chełma” – to słowa ministra Sasina. Przypomniał, że cztery lata temu, z sukcesem zainicjowano wprowadzenie tej inwestycji do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Udało się pozyskać finansowanie na poziomie ponad 3 miliardów złotych, przy czym 600 milionów złotych zarezerwowano na realizację już prowadzonego segmentu północnej obwodnicy Chełma. Około 2,5 miliarda złotych przeznaczono na pozostałe fragmenty drogi S12, które mają połączyć Piaski z granicą ukraińską, prowadząc trasę przez Chełm – wyjaśniał minister Aktywów Państwowych.

Dodatkowo, Sasin podkreślił, że inwestycje te są finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, a obejmują również projekty kolejowe i stacje. Szef MAP zauważył także, że wiele inwestycji jest realizowanych przez samorządy, jednak te projekty otrzymują duże wsparcie ze środków rządowych.

„Chełm stanowi doskonały przykład polityki prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie 8 lat” – zaznaczył Sasin. Ministrowi chodziło o trzy duże programy rządowe: Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Inwestycji Lokalnych oraz Program Inwestycji Strategicznych realizowany w ramach Polskiego Ładu. Te programy przekazały ponad 7 miliardów złotych na inwestycje w całym województwie lubelskim, z puli 90 miliardów złotych przeznaczonych dla samorządów na terenie całego kraju – wyliczył minister.