Informacje o osiemnastej edycji Programu Inwestycji Strategicznych ujrzały światło dzienne. Zgodnie z otrzymanymi danymi, miasto Chełm jest w planach do otrzymania 40 mln zł na różne cele, w tym na system monitoringu miejskiego. Taka inwestycja mogłaby zapobiec powtarzaniu się sytuacji jak ta, która miała ostatnio miejsce na ścieżce rowerowej.

Chełm zakwalifikował się do otrzymania 2 mln zł na stworzenie Technologicznego HUB-u przy ulicy generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Dodatkowe 8 mln zł planowane jest na prace remontowe i modernizacyjne na ulicach Kilińskiego i Grunwaldzkim. Prezydent miasta oraz jego mieszkańcy cieszą się najbardziej z kwoty 30 mln zł, która ma zostać wykorzystana na wdrożenie miejskiego systemu monitoringu oraz przebudowę deptaku oraz dróg wychodzących z Placu Łuczkowskiego.

Program Inwestycji Strategicznych to rządowy projekt wsparcia dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego. Ogółem przyznane dofinansowanie wynosi prawie 26 mld zł, które pozwoli na realizację niemal 5200 projektów w 2876 samorządach.

W Chełmie priorytetem jest wprowadzenie miejskiego monitoringu. Wydarzenia ostatnich dni uwidoczniły, jak istotna jest ta inwestycja. W miniony weekend doszło do akcji wandalizmu – nieznani sprawcy zniszczyli ławki na ścieżce rowerowej, która biegnie od parku miejskiego do zalewu Żółtańce. Prezydent Jakub Banaszek poinformował o tej sytuacji poprzez media społecznościowe. Wiele osób wyraziło niezadowolenie z takiego obrócenia się wydarzeń i potwierdziło konieczność instalacji systemu monitoringu w mieście. Przytaczamy ich komentarze – pisownia oryginalna.