Pod egidą Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Narodowego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) zapobiegli przemytowi środków psychoaktywnych o łącznej wartości rynkowej prawie 8 milionów złotych. Cenny ładunek, który okazał się być największym tego typu transportem, został zatrzymany.

Interwencja miała miejsce 6 października w rejonie Zgorzelca. Dzięki pomocy psa detektywistycznego i aparatury rentgenowskiej, strażnicy graniczni byli w stanie potwierdzić obecność narkotyków oraz zlokalizować ukryte skrytki w pojeździe.

Dariusz Sienicki, przedstawiciel oddziału Straży Granicznej, dał do zrozumienia, że strażnicy graniczni z Dorohuska i Zgorzelca współpracowali bezpośrednio z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz policją ze Zgorzelca. Wspólne działania doprowadziły do zatrzymania zestawu ciężarowego TIR przewożącego znaczne ilości marihuany. Kontrola drogowa wykazała, że pojazd miał pochodzić z jednego z krajów Europy Zachodniej.

50-letni mieszkaniec Pabianic został zatrzymany, próbując przemycić przez granicę 183 kg marihuany ukrytej w podłodze naczepy ciężarówki. Wykorzystując informacje uzyskane podczas śledztwa, funkcjonariusze NOSG zatrzymali również 34-letniego mężczyznę z Wrocławia, podejrzanego o organizację tego przemytu. W miejscu jego zamieszkania znaleziono dowody na jego udział w przestępstwie oraz gotówkę przekraczającą 720 tys. zł.